Chceš kvalitu? Začni ji vytvářet!

Existují dva druhy lidí. Ti, kteří pasivně čekají, co se bude dít, případně až se věci změní a pak ti, kteří aktivně jednají a vytvářejí to, co chtějí. Do které skupiny patříte vy? Myslíte si, že na tom nezáleží? Já se domnívám, že je to jedna z nejzásadnějších otázek, kterou si můžeme v životě položit. A že je poměrně klíčová i z hlediska lidské evoluce.

Žijeme v době, kdy máme svobodu, prostředky, zkušenosti, znalosti, dovednosti i technologie. Vlastně nám objektivně nic nechybí. Přesto někteří tvrdí, že svět se řítí do záhuby. Ano i ne. Jen na nás totiž záleží, jak s tím, co máme a známe, naložíme. Důležité je především uvědomit si, že náš svět tvoříme našimi ČINY. Pokud jen pasivně pozorujeme, co se děje a když se nám něco nelíbí, tak jen doufáme, že se to změní, je možné, že se toho, co bychom si přáli, nikdy nedočkáme.

Když nic neděláme, necháváme jednat druhé. To, co tvoří/nabízejí se nám často nelíbí. Faktem ale zůstává, že dokud tomu budeme jen nečinně přihlížet, nemůže se nic změnit. To, s jakou intenzitou nebo jak často si na to stěžujeme, je irelevantní. Je to jen plýtvání časem i energií. Chceme-li změnu, musíme aktivně JEDNAT. Je řada na nás – abychom vytvořili svět, který FUNGUJE LÉPE.

Dnešní doba k tomu přímo vybízí. Pokud jen trochu chceme, můžeme zrealizovat doslova cokoliv. Často od lidí slýchám, že by si moc přáli KVALITU – v politice, ve společnosti, ve školách, ve zdravotnictví, v obchodech, ve vztazích, ve vztahu k přírodě… Ale co pro to skutečně aktivně dělají? Většinou o tom jen mluví, případně rezignovaně řeknou, že změnit stávající poměry je těžké nebo nemožné. Já říkám, že to jsou jen VÝMLUVY a způsob, jak zůstat i nadále v navyklé pasivní nespokojenosti a jak se zbavit zodpovědnosti.

Neočekávejme změnu od druhých. Vytvořme ji sami a buďme příkladem. Ukažme, že to jde. Otevřeme si vlastní obchody, kavárny, školy, učme lidi, jak přistupovat ke zdraví komplexně, chovejme se dobře k naší planetě, tvořme, realizujme nápady, plňme si své sny, žijme v kvalitních vztazích a trvale udržitelným způsobem. NEUBLIŽUJME SOBĚ ANI OSTATNÍM.

ZMĚNA PŘIJDE SPOLEČNĚ S NAŠIMI ČINY. Časem možná zjistíme, že už tolik nepotřebujeme, aby někdo rozhodoval za nás a přestaneme se ztotožňovat se zastaralými systémy i s hodnotami, které reprezentují. Přijmeme PLNOU ZODPOVĚDNOST za své životy, PŘESTANEME SE BÁT a to, po čem v hloubi duše toužíme, začněme skutečně aktivně vytvářet. Doma, v rodině, v komunitě, ve světě.

NEČEKEJME stále, až se něco změní. Buďme tou změnou. V tom, jak žijeme, co konzumujeme, co tvoříme, jak se chováme k lidem, jak přemýšlíme, jak pracujeme, jak vychováváme své děti… Nikdo a nic nám nestojí v cestě. Jen my sami – přesněji, náš způsob uvažování a náš životní postoj. Přestaňme hledat důvody, proč něco nejde a najděme raději způsob, jak to zrealizovat.

Pokud budeme čekat, že nám někdo jiný dá to, po čem toužíme, můžeme tak promarnit celý život. Jsme tady proto, abychom vše, co chceme, vytvořili. Pokud se této příležitosti nechopíme, udělá to za nás někdo jiný. Těžko mu pak ale můžeme něco vyčítat. Tím spíš, pokud mu třeba dokonce dáme svůj hlas ve svobodných volbách… Odevzdáváme-li svou moc do rukou druhých, volíme si bezmoc.

Vše, co vidíme kolem sebe v našem světě, byla nejprve myšlenka, kterou se rozhodl někdo zrealizovat. Jsem první, kdo se přimlouvá za kvalitu, protože MÍT SE DOBŘE JE PŘIROZENÉ. Ale neočekávejme, že nám to zařídí druzí. Začněme kvalitu aktivně vytvářet a promítat do všeho, co máme možnost přímo ovlivnit. KVALITA PŘIJDE SPOLU S TÍM, JAK JEDNÁME.

Nečekejme a pusťme se do toho. Ukažme lidem nové způsoby, jiné perspektivy a kvalitnější produkty. Místo čekání, stěžování a nečinnosti se už konečně všichni do něčeho smysluplného dejme. Dělejme to po svém a jak nejlépe umíme. A to stačí. To je ta opravdová, konstruktivní změna.

A co nejvíc vadí tobě? Přestaň si na to stěžovat, seber odvahu, běž, vymysli a hlavně UDĚLEJ TO JINAK = ZMĚŇ TO. A nebo ne. Chápu, není to moc pohodlné ani bezpečné. Vyžaduje to odvahu, kreativitu, trpělivost a schopnost vykročit ze své komfortní zóny. Jestli se ale rozhodneš nechat to na druhých, tak si pak nestěžuj. A nezapomeň, že vždycky máš ještě další šanci. Kdy? Přece TEĎ!

Není to o NICH, je to o NÁS.

Pomohu vám vytvořit život, který budete milovat!

Odebírejte mé novinky a články

Nenechte se připravit o žádnou z informací a novinek, které na svém blogu publikuji. Klikněte na tlačítko níže, vyplňte svůj e-mail a jakmile budu mít něco nového, dozvíte se o tom jako první.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.