Mé tělo, můj chrám

Lidské tělo je dokonalým obrazem lidské duše. Dlouhodobě ho zkoumám a máloco mě fascinuje víc. Považuji ho za dokonalé umělecké dílo a také k němu tak přistupuji. Naplňuje mě úžasem. Poskytuje nekonečné možnosti pro různé zážitky a vjemy. Neustále se mění a důmyslně intaraguje s prostředím. Je krásným tichým svědectvím toho, kdo jsme. Podoba naší duše je skrze naše tělo zcela evidentní. Stačí se jen dívat. Tělo o nás říká víc než 1000 slov.

Těžko bychom někde hledali dokonalejší rozhraní. Příroda je geniální designér. Lidské tělo nabízí všechno, co potřebujeme ke spokojené existenci, což ale dokážeme plně ocenit až ve chvíli, kdy ho začneme využívat opravdu vědomě. Pak zjistíme, že na cokoliv myslíme, tím se jednoho dne staneme. Používáme-li naši mysl konstruktivně, máme možnost aktivovat plný lidský potenciál, uložený v každé naší buňce. 

Lidské tělo trpělivě naslouchá tomu, co říká mysl. Oddaně nám slouží, je nám vždy k dispozici a splní nám všechna naše přání. Formujeme ho k obrazu svému, ať už jsme si toho vědomi nebo ne. Vyplatí se umět se hluboce zaposlouchat do jeho hudby, protože tím, jak vypadá a jak funguje nám dokonale zobrazuje stav naší mysli. Je to důmyslný nástroj, bez něhož bychom neměli možnost vnímat tento svět. A jsme to my, kdo má v rukou plnou zodpovědnost. Kvalita a délka našeho života se do velké míry odvíjí od toho, jaký vztah máme se svým tělem a jak se k němu chováme. 

Nezapomínejme, že je to vztah jako každý jiný. Je potřeba na něm pracovat, udržovat ho, prohlubovat a rozvíjet, jinak nefunguje. A neobejde se to bez investice – vyžaduje to čas, energii i peníze a také nemalé úsilí. Silné tělo nevzniká v pohodlí a komfortu. Bylo vyvinuto pro život v pohybu a ten bychom mu měli dopřát, jinak bude chřadnout. Nevyhýbejme se ani bolesti, protože v sobě obsahuje silný transformační moment a je kvalitním palivem pro náš další růst. Nebojme se zažít nepohodlí a diskomfort, protože jedině skrze ně sílíme a rosteme. Naše tělo zvládne všechno, v co uvěříme. Říká se, že opravdový trénink začíná až v momentě, kdy máme pocit, že už dál nemůžeme 🙂

Ke všem změnám, k učení i k transformaci dochází jedině v těle. Není jiné místo, kde by se to mohlo odehrát. Zkušenosti můžeme nabývat jedině díky našemu tělu. Proto být v něm dobře ukotven a mít s ním kvalitní vztah znamená vyšší efektivitu i mnohem více příležitostí. Veškerá naše rozhodnutí by měla vycházet z celého těla, nikoliv pouze z hlavy. Tělo má obvykle pravdu – hovoří řečí instinktu, který má hluboké kořeny v existenci. Vyplatí se mu naslouchat.

Bylo mnohokrát prokázáno, že lidské tělo je velmi inteligentní a disponuje přirozenými samouzdravovacími a regeneračními schopnostmi. Neustále se obnovuje. Samo ví, jak se vrátit do přirozeného stavu rovnováhy a zdraví a denně nám to kdesi uvnitř šeptá. Jenže my ho neposloucháme nebo děláme, že ho neslyšíme. Máme své letité zvyky a stereotypy a pokračujeme v nich bez ohledu na to, zda jsou pro nás prospěšné nebo ne.

Žijeme zásadně v hlavě a vymýšlíme si různé teorie, místo abychom něco konkrétního změnili nebo udělali. A tak se časem chytíme do vlastní racionální pasti – rozum totiž nedokáže cítit, co tělo potřebuje. Tomu pak obvykle po nějaké době nezbývá, než se ozvat už s takovou intenzitou, že neexistuje jiná možnost, než abychom mu věnovali svou plnou pozornost.

Takže onemocníme nebo máme nějakou nehodu, ale jakmile se dáme do pořádku, opět se od našeho těla odpojíme. Zvykli jsme si být s ním v kontaktu jen, když se necítí dobře nebo má nějaký problém. Přitom by to mělo být přesně naopak – se svým tělem bychom měli aktivně komunikovat především když je zdravé a plné sil, abychom tento stav mohli kultivovat a rozvíjet.

Mé tělo už má téměř 40 let existence za sebou, dalo život dvěma dětem a ne vždy bylo v dobré kondici… Dnes ale funguje skvěle a nepřestává mě překvapovat. Stále máme co objevovat a kam se posouvat. Respektujeme se, rozvíjíme náš společný dialog a náš vztah se s léty prohlubuje a zlepšuje. Stačí mi pár vědomých nádechů a výdechů a jasně cítím, jak se mé tělo má. Děkuji mu, že je tady jenom pro mě, abych se skrze něj mohla plně projevit. Jsem mu vděčná za to, že funguje i když na to nemyslím – třeba když spím. Že dýchá, obnovuje buňky a pumpuje krev nebo počítá vlasy na mé hlavě zcela bez mého přičinění.

Vím už většinou dobře, co potřebuje a respektuji to. Sleduji, co kde co držím v napětí nebo co mě bolí a nikdy to dlouhodobě nepřehlížím. Kdykoliv mám chvíli času, „vlezu“ si do svého těla, věnuji mu plnou pozornost, zabydlím se v něm a prohlížím si ho zevnitř i zvenku. Jsme stále spolu a já dnes už vím, že pokud mu pozorně naslouchám, když šeptá, nemusím ho slyšet křičet.

Trvale udržitelný, kvalitní a spokojený život ve 21. století vyžaduje jít dál a nahlédnout zdraví ze širší perspektivy, než jsme byli po generace zvyklí. Není to jen o tréninku nebo o jídelníčku, jak se mnoho lidí domnívá – i když je to samozřejmě také důležité… Abychom byli dlouhodobě fit, cítili se dobře a naše tělo bylo stále v dobrém stavu, je potřeba především změnit způsob myšlení, přehodnotit naše každodenní zvyky a priority, stále na sobě pracovat, vyvinout nemalé úsilí, mít disciplínu, ctít řád a hlavně – přestat si ubližovat. To nám v důsledku umožní restrukturalizovat naši DNA, aktivně využít ty správné geny a zažít vitalitu v plné síle.

Naše tělo je nám plně k dispozici. Je to jediné místo, kdo můžeme žít a má všechny prostředky k tomu, aby bylo zdravé, silné a krásné. Je to úžasný dar a to, jaký vztah si k němu vytvoříme, záleží jenom na nás.

Cesta k našemu vlastnímu mistrovství, k aktivaci božského principu v nás a k projevení plného potenciálu na této úrovni existence vede jedině skrze lidské tělo. Proto jsme tady, tak si to užijme až do poslední buňky!

Tělo v pohybu je moje vášeň. Ráda ji pomohu objevit i vám. Jak? Přečtěte si zde.

Pomohu vám vytvořit život, který budete milovat!

Odebírejte mé novinky a články

Nenechte se připravit o žádnou z informací a novinek, které na svém blogu publikuji. Klikněte na tlačítko níže, vyplňte svůj e-mail a jakmile budu mít něco nového, dozvíte se o tom jako první.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.