Umění být zdravý

Protože zdraví je nyní tématem č. 1 a mně záleží na tom, jak se cítíte, napsala jsem pro vás na toto téma velký článek.

Vědomé a trvale udržitelné zdraví z pohledu 21. století respektuje křehkou rovnováhu mezi tělem, myslí a duchem. Je to magická alchymie životního stylu, láskyplná existence v souladu se sebou, s přírodou, s naší planetou i s vesmírem. Trvalé zdraví je volba – žít v souladu s tím, co JE.

Zdraví začíná v mysli a pokračuje v těle. Není to jen tělesná kondice, ale také způsob, jakým přemýšlíme, jak umíme pracovat se svými emocemi a jaké máme vztahy. Je to tichý závazek, že nebudeme ubližovat sobě ani ostatním a že si dopřejeme cítit se dobře. Tento závazek nevychází z mysli, ale ze srdce.

Jak být dlouhodobě zdraví? Přečtěte si má osobní, životem prověřená doporučení. Uvědomte si, že dobré zdraví si zasloužíte. Vytvořte si nové zvyky, udělejte si z nich rituály a brzy pocítíte zlepšení.

Jdeme na to, krok za krokem:

Rituál č. 1

Zdravá mysl je stejně důležitá jako zdravé tělo. Tím spíše, že ona to tělo tvoří. Naučit se pracovat se svou myslí a zbavit se negativních myšlenek je prvním důležitým krokem k uzdravení.

Trénujte svou mysl minimálně stejně často jako své tělo. Je to váš nástroj a má velkou sílu, naučte se s ním pracovat. Zařaďte pravidelnou meditaci do své každodenní rutiny.

Mentální hygiena by měla být stejnou samozřejmostí jako třeba čištění zubů. Najdete-li k tomu motivaci a vytrváte-li, časem se vaše mysl zklidní, budete nad ní mít kontrolu a přestane vás ovládat.

Rituál č. 2

Dech je naše spojení s přítomným okamžikem a s univerzální inteligencí vesmíru. Dýcháme i když na to nemyslíme, což nám stále připomíná, že tento proces není řízen z naší hlavy 🙂

Dobré okysličení pomáhá budovat silnou imunitu, prospívá všem našem orgánům i tkáním a navyšuje vitální energii. Dýchejte zhluboka a až do břicha, nikoliv jen do hrudníku nebo do ramen.

Dopřejte si občas i prudké okysličení organismu prostřednictvím rychlých po sobě jdoucích nádechů a výdechů, které budou mít blahodárné účinky na váš organismus a mohou vám pomoci dostat se i do rozšířeného stavu vědomí a vystoupit tak z emocionálních bloků.

Pracujte se svým dechem jak často to jde. Svůj dech můžete dobře pozorovat v meditaci.

Rituál č. 3

Dbejte na to, aby ve vašem těle bylo zásadité prostředí. V něm žádné viry ani bakterie nemohou přežít a nedochází zde ani ke zhoubnému bujení. Zjistěte si, co je acidobazická rovnováha, které potraviny a nápoje jsou zásadité a zdraví prospěšné a které vaše tělo naopak překyselují, oslabují a otevírají tak dveře nemoci. Hodnotu PH si můžete změřit sami doma z moči, lakmusové papírky jsou běžně k dostání v lékárně.

Většina lidí je dnes v důsledku stresu a nezdravého životního stylu překyselená a tudíž má větší pravděpodobnost onemocnění, často trpí chronickými chorobami a předčasně stárne. Pozor, kyselé povahy jsou i negativní myšlenky. Na to nezapomínejme.

Stravujme se tak, aby to našemu tělu prospívalo a vytvářejme v organismu zásadité prostředí tím, že budeme vědomě a dlouhodobě budovat acidobazickou rovnováhu.

Rituál č. 4

Konzumujte kvalitní doplňky stravy. Většina potravin je dnes v důsledku špatného skladování, hnojení, chemického ošetřování, dlouhého přepravování a pěstování v mrtvé či chemií prosáklé půdě v podstatě prázdná. Maso, vejce a mléko jsou na tom podobně.

I když jsme zodpovědní a snažíme se, dbáme na kvalitu a na pestrou stravu, ideálně vyvážený příjem živin v dnešní době, kdy si potraviny nepěstujeme, ale kupujeme v obchodech, není možné docílit. A to ani v případě biokvality. Je to fakt, který byl mnohokrát potvrzen.

Potravinové doplňky jsou tedy nezbytnou součástí dnešního jídelníčku. Nedoporučuji vám konzumovat levné přípravky plné chemie s nulovou vstřebatelností z drogerií nebo z lékáren. Jenom vaše tělo zatěžují. Chcete-li žít kvalitně a dlouho, dopřejte si kompletní vyživení všech tkání vašeho těla čistě přírodního původu. Ráda vám takové doplňky stravy doporučím i objednám. Jsou nedílnou součástí mého každodenního jídelníčku.

Rituál č. 5

Pravidelně se otužujte. Chlad má blahodárný vliv na obranyschopnost organismu, zvyšuje jeho odolnost a spolu se správným dýcháním nám umožňuje vstoupit do rozšířených stavů vědomí, kde jsou aktivovány samouzdravující schopnosti našeho těla.

Zjistěte si více o otužování a o léčivé síle dechu přímo od Wima Hofa, který je celosvětovým „guru chladu“. Objevíte úplně nový vesmír 🙂 Doporučuji!

Rituál č. 6

Mějte dostatek pohybu a pečujte o své tělo. Tělo bylo stvořeno k pohybu. Když se hýbe, je spokojené, pružné, silné a zdravé. Pohyb je důležitý i pro správnou činnost vnitřních orgánů, pro optimální trávení, pro zdraví svalů i kostí a pro dobrou náladu.

Najděte si pohybovou aktivitu, která vás bude bavit, budete z ní mít radost a věnujte se jí pravidelně. Vaše tělo se vám odmění dobrou kondicí. Naslouchejte pozorně jeho signálům, věnujte mu pozornost, mějte ho rádi a naučte se s ním komunikovat.

Rituál č. 7

Čas od času nechte střeva odpočinout. Dopřejte si půst. Délku a podobu si zvolte podle sebe, můžete pít pouze vodu, nebo ovocné/zeleninové šťávy. Domácí karanténa k takovému experimentu přímo vybízí 🙂

Zažijte, jaké to je, překonat pocit hladu a cítit se lehce a čistě. Začněte určitě s kratšími půsty (1-3 dny) a pokud to vaše tělo zvládne, postupně můžete experimentovat s delšími časovými úseky.

Je to zážitek, který určitě stojí za to a vaše tělo se při něm očistí.

Rituál č. 8

Dbejte na hygienu. Mytí rukou by mělo být samozřejmostí, ale nezapomínejte ani na důkladnou hygienu ústní dutiny. Naučte se správně si čistit zuby, včetně mezizubních prostorů a jazyka.

Nezapomínejte, že všechny bakterie, které necháváte ve svých ústech žít, vstupují do vašeho trávicího traktu a také mají jen malý kousek k mozku. Spojitost vážných onemocnění paralyzující centrální nervový systém (např. roztroušená skleróza, alzheimer, parkinson) s hygienou dutiny ústní byla prokázána a je dobré o tom vědět.

Choďte pravidelně na zubní hygienu a mějte v ústech čisto. Ne nadarmo se říká, že nemoc vstupuje ústy.

Rituál č. 9

Nezapomínejte na odpočinek a na kvalitní a dostatečně dlouhý spánek. Nepřepínejte se fyzicky ani psychicky, rozhodně ne dlouhodobě. I když syndrom vyhoření je určitě zajímavý transformační moment, není potřeba to nechat zajít až tak daleko…

Dopřejte svému tělu i mysli klid a možnost pravidelné hluboké regenerace a revitalizace. Ve spánku probíhá mnoho důležitých procesů, protože mysl nepracuje a naše tělo tak má možnost přirozeně obnovit síly, zharmonizovat se a detoxikovat se.

Nemusíte se stále někam hnát. Nic vám neuteče. Zastavte se a zhluboka se nadechněte. Naučte se aktivně odpočívat a trénujte umění „nedělat nic“.

Rituál č. 10

Buďte vděční za to, co máte a pozorujte, co to s vaším životem udělá. Vděčnost je finální forma přijetí vytvářející hojnost, radost a soucit. Odnese nespokojenost a trápení a otevře vaše srdce.

Přinese všechno, po čem toužíte a často i mnohem víc. Umožní dávat i přijímat lásku. Otevře dveře novým příležitostem a přivede vám do života ty správné lidi, kteří rozpoznají vaši skutečnou esenci.

Rituál č. 11

Mějte svou osobní vizi a najděte důvod, PROČ tady jste. Zamyslete se, jak můžete být prospěšní ostatním.

Vzrušující vize a služba druhým je tou nejlepší motivací, bude vás ráno tahat z postele a vymaže všechnu negativitu i prokrastinaci.

Lidé nejsou líní, jen nemají dostatečnou motivaci a jejich život postrádá smysl a směr. Proto se bezcílně motají v kruhu a často jen přežívají.

Otázka: Kdo jsem a co chci? je v našem životě zásadní. Dříve či později je s ní konfrontován každý z nás. Odpověď na ni často nedokážeme najít sami. Velmi vám doporučuji na tom aktivně pracovat s někým, kdo vás bude umět vést a motivovat a nebude do toho vkládat své ego (vědomý kouč, mentor, terapeut, šaman…)

Rituál č. 12

Spojení s něčím, co nás přesahuje, je důležitým aspektem spokojeného a plnohodnotného života. Pokud nerozvíjíme svou spiritualitu, jednu část svého bytí necháváme nenaplněnou a v důsledku toho pak stále ve svém životě něco postrádáme.

Spiritualita je nedílnou, přirozenou součástí naší existence v tomto světě, spolu s naším tělem a myslí. Je to hluboké spojení se sebou a s vědomím, že jsme součástí většího celku.

Mnoho z nás toto spojení zcela postrádá, protože stále ještě žijeme v zajetí mysli a ega, které jsou ze své podstaty omezené a za větším poznáním nás nepustí.

Často pak toto spojení hledáme prostřednictvím různých zkratek v podobě např. alkoholu, drog nebo sexu, což je ale ve skutečnosti jen krátkodobý únik z nenaplněné reality. V konečném důsledku nám způsobí ještě více bolesti a trápení.

Rozvíjení spirituality vede k hlubokému trvalému pocitu naplnění a k vnitřnímu klidu, je to však cesta vnitřní transformace a neustálé práce na sobě, pro kterou se musíme vědomě rozhodnout.

Chceme-li vystoupit z vězení mysli a ega, které nám způsobuje mnoho omezení a trápení, musíme se přestat dívat jen ven a být ochotni vydat se na cestu dovnitř.

Události této doby nás k tomu jednoznačně směřují.

Rituál č. 13

Objevte kouzlo alternativní medicíny. Říká se, že příroda má lék na každou nemoc. Nabízí nám mocné medicíny. Zjistěte si o nich víc!

Dnes se každý může svobodně rozhodnout, jakým způsobem se chce optimalizovat. Klasická medicína je důležitou součástí našeho systému, ale je dobré vědět, že to není jediná možnost.

Existují i jiné přístupy, které vnímají člověka jako celek včetně prostředí, ve kterém žije. Organické způsoby uzdravování jsou pro naše tělo blahodárné. Umožňují rozproudit zablokovanou životní energii a vrátit nám radost ze života.

Vyzkoušejte alternativní metody nebo přírodní medicíny, rozhodněte se, které vám vyhovují a časem možná stejně jako já zjistíte, že už chemické léky nepotřebujete.

Rituál č. 14

Obklopujte se lidmi, se kterými je vám dobře, vidí vaši hodnotu a jsou pro vás inspirací. Nezapomínejte, že jsme průměrem 5 lidí, se kterými se stýkáme nejčastěji. Najděte si takové, vedle kterých budete zářit.

Náš život stojí na našich vztazích. Tvoříme je my. Vyplatí se do nich investovat, učinit je smysluplnými a dbát na to, aby nás netáhly dolů, ale abychom v nich rostli.

Mějte své mentory, trenéry, kouče a vzory, kteří vás budou inspirovat, rozvíjet vaše schopnosti a posouvat vás dál.

Zdravé vztahy, ve kterých můžeme být zcela autentičtí a pravdiví jsou zásadním pilířem našeho zdraví.

Rituál č. 15

Vytvořte si dobrý vztah k penězům. Peníze jsou svou povahou neutrální a to, jak proudí v našem životě pouze zrcadlí náš vztah/postoj k nim. Zdraví má přímou souvislost s penězi a s hojností. Mentalita chudoby je často velmi úzce spojená s rolí oběti a bývá zdrojem velké většiny lidských problémů včetně těch zdravotních.

Život v nedostatku nám neumožňuje naplno ho vychutnávat, což je zdrojem stále přítomné frustrace a bolesti, která z nás kontinuálně vyzařuje. Vyzařujeme-li nespokojenost a nedostatek, hojnost k nám nemůže přijít.

Musíme jí vytvořit podmínky a také jí otevřít své srdce. Život v hojnosti znamená chápat, že všeho je dostatek a že vesmír vždy říká ano. Jediné, co je potřeba, je opravit svůj osobní postoj – naučit se dávat i přijímat bez omezení, aby energie peněz v našem životě nebyla nikde blokovaná a mohla volně proudit.

V momentě, kdy máme dostatek, můžeme investovat do sebe i do kvalitního života. Teprve pak můžeme být druhým skutečným přínosem.

Poznámka – hojnost nepřijde AŽ. Ani v penězích, ani ve zdraví. Pokud stále čekáte na ten moment v budoucnosti, budete pravděpodobně čekat donekonečna. Hojnost znamená uvědomovat si, že již teď máme vše co potřebujeme, být za to vděční, pracovat s pokorou s tím co máme a vyhnat ze svého srdce nespokojenost.

Rituál č. 16

Choďte často do přírody, vnímejte její krásu, rozmanitost a řád. Mějte rádi květiny, rostliny, přírodní živly i zvířata. Respektujte naši planetu, buďte vděčni za její dary a využijte je ke své osobní očistě a k otevření svého srdce.

Užívejte si vůně, tvary a barvy přírody, dovolte si s ní splynout a zapomenout na starosti. Příroda léčí. Nikam nespěchá a přece všechno stihne. Otevírá nám svou náruč, kdykoliv potřebujeme „vypnout“ a jen tak být. Jsme její součástí a proto bychom ji měli chránit.

Rituál č. 17

Často se smějte. Dokážete si ze sebe dělat legraci? Kdy naposledy jste se smáli, až vám tekly slzy a bolely vás břišní svaly? Možná budete dlouho pátrat v paměti.

Zvykli jsme si být vážní, to nám ale vládne ego a našemu zdraví to moc neprospívá. Nejlépe se cítíme, když máme radost, tak si ji dopřejme co nejčastěji. Usmívejme se na svět a svět se bude usmívat na nás. Dělejme věci s lehkostí a užijme si to.

Pak nebudeme mít důvod chřadnout a chátrat. Naopak, budeme vzkvétat.

Rituál č. 18

Tvořte a hrajte si. Čím častěji to budete dělat, tím méně budete mít důvodů k nespokojenosti a tím odolnější bude i váš imunitní systém. A přispějete ke kráse světa, ve kterém žijeme.

Někdy pro samé starosti už jenom přežíváme a vůbec nic netvoříme. A to je škoda. Najděme si čas dělat něco rukama, vyrábět, montovat, přetvářet, popustit uzdu fantazii a zanechat po sobě v tomto světě nějakou hmatatelnou stopu.

Rituál č. 19

Porušte stereotyp. Dělání věcí stále dokola stejným způsobem vede stále dokola ke stejným výsledkům.

Opusťte čas od času zajeté koleje, udělejte to jinak, naučte se něco nového, vydejte se do neznáma a nebojte se diskomfortu. Jedině tak se dá růst.

Rituál č. 20

Žijte v pravdě. Nelžete sobě ani ostatním. Pokud to děláte, deformujete tím sami sebe i svou realitu. Buďte transparentní, nic neskrývejte.

Nebojte se konfrontovat druhé se svým životním postojem. Nechte je, ať se s ním vyrovnají.

Skutečná autenticita je jako magnet. Nedělejte si starosti o svou pravdu. Nemusíte ji bránit. Vypusťte ji a ona už se o sebe postará.

Rituál č. 21

Ukliďte si. V sobě, ve svém bytě/domě, v autě, ve vztazích, v hlavě, v jídelníčku, v prioritách, v činnostech, ve financích… Mějte v sobě i kolem sebe čisto.

Zbavte se toho, co už nepotřebujete a co vám nepřináší radost. Přehodnoťte čas od času svá životní přesvědčení, zvyky, stereotypy i vztahy s lidmi.

Rozhodněte se svobodně, zda vám to, co máte v životě stále ještě slouží nebo zda je čas to opustit, protože vás to omezuje a brzdí.

Nepořádek v nás tvoří nepořádek kolem nás. Znečišťuje naši planetu. Udržujte proto svůj vnitřní prostor čistý. Pravidelný úklid je důležitý.

Nechat s lehkostí odejít vše staré přinese prostor pro nové.

Rituál č. 22

Konfrontujte se se svým strachem, s vnitřními zraněními, s omezujícími přesvědčeními i se svými emocemi.

Kdykoliv narazíte na něco, co vás štve, bojíte se toho, neumíte to přijmout, nebo na to silně emocionálně reagujete, je to jasný signál, že v sobě máte omezení, která vám nedovolí vidět situaci ze správné perspektivy, zachovat klid a zůstat v rovnováze.

V těchto momentech buďte obvzláště obezřetní. Život se vám snaží říct, že je čas jít dál a ukazuje vám přesně oblasti, kde. Jsou to ty, ve kterých se u vás hromadí nejvíc strachu, bolesti a pocitu křivdy.

Neutíkejte před tím, protože to není možné. Nesete si to stále s sebou. Pokud už to tak dále nechcete, musíte si všechny své bolístky přiznat, důvěrně je poznat, pochopit, že jste to vy, kdo je vytvořil, zaujmout k nim nějaký postoj a pak v souladu s tím jednat. Tím si berete zpět svou MOC.

Není možné vyléčit nebo napravit to, s čím se odmítáte konfrontovat. Dokud nenajdete odvahu se tomu postavit tváří v tvář a přijmout to, abyste mohli jít dál, budete se s tím ve vašem životě, ve vztazích s druhými i v celospolečenských paradigmatech neustále dokola potkávat.

Přijměte plnou odpovědnost za svůj život a změňte, co vám nevyhovuje. Nebuďte bezmocní. Nikdo jiný to za vás udělat nemůže. Udělejte to pro sebe, pro své okolí i pro celý náš svět.

Nikdy nebudete lépe připraveni, než TEĎ.

Jestli jste dočetli až sem, tak máte můj obdiv 🙂

Za své zdraví je každý z nás odpovědný sám. Nehledejme ho vně. Je v nás. Stejně tak naše síla a krása. Stačí si jen vzpomenout a znovu se s tím spojit prostřednictvím našich zvyků, priorit, každodenních dobrých rozhodnutí a smysluplných činností.

Tolik moje inspirace ve 22 rituálech a zbytek je na vás!

Pomohu vám vytvořit život, který budete milovat!

Odebírejte mé novinky a články

Nenechte se připravit o žádnou z informací a novinek, které na svém blogu publikuji. Klikněte na tlačítko níže, vyplňte svůj e-mail a jakmile budu mít něco nového, dozvíte se o tom jako první.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.